Zaujímavá a pre niekoho aj kontroverzná otázka. Preto som sa rozhodol ju sem zaradiť. Na to, aby ste vedeli koľko je hodín, skutočne nepotrebujete nič, iba seba samého.

     Skôr ako začnem, povedzme si, čo je to intuícia. Je to v danej chvíli rýchle vedenie, uvedomenie alebo pochopenie nejakej veci, prípadne javu. Vychádza z podvedomia a človek dokáže racionálne uvažovať a zároveň chápať situáciu pocitovo, pričom si obe pochopenia môžu odporovať: „ja neviem prečo, ale takto je to správne, aj keď mi moje skúsenosti hovoria niečo iné“. Ale pri intuícii môže byť rozumová stránka úplne vynechaná. Dalo by sa to rozobrať podrobnejšie. Určite celá definícia je zložitejšia a zahŕňa ešte ďalšie okolnosti. Pre náš účel si myslím postačuje.

     Otázka teda znie: „dá sa určiť čas intuitívne?“ Určite áno a nielen to. Rovnako to funguje aj pri orientácii a v krízových situáciách. Nie som schopný pochopiť princíp tohto procesu a nikto mi to zatiaľ nevysvetlil, pretože ho nikto nepozná. Čo viem, ale určite je, že sa to dá naučiť. Náš „dokonalý“ mozog dokáže neuveriteľné veci. To, čo nám bráni v jeho rozvoji je naše ego a strach. Pridám aj pohodlnosť. Zbaviť sa ich asi v živote nedá, no môžeme sa o to vždy pokúsiť.

     Určite sa vám stalo, že ste si nastavili budík a zobudili ste sa tesne pred jeho zvonením. A ono sa to dokonca opakovalo. Je to bežné. Žijeme v čase, ktorý plynie a aj keď ho nevieme ovládať, vieme ho určiť. Používame na to strojčeky. Avšak náš mozog to dokáže aj bez nich. Dá sa to poľahky naučiť. Hocikedy si sami pre seba povedzte koľko je hodín. Potom si to následne skontrolujte. Netrápte sa keď ste sa netrafili. Skúšajte to neustále a raz to z ničoho nič príde samé. Od tej chvíle budete kedykoľvek vedieť aký je čas a to presne na minútu. Každému bude trvať inú dobu kým sa to naučí, ale trpezlivosťou a chcením to zvládnete všetci. Takisto si dokážete nastaviť v hlave budík. A rovnako sa dá naučiť aj orientácia. Keď budete kráčať po lese alebo v meste zastavte sa a určite si svetové strany. Skúšajte to čo najviac bez slnka. Kompas máte aj v telefóne, preto s kontrolou nebude problém. Mám priateľa, ktorý to má neuveriteľne zvládnuté. Nezáleží kde sa nachádza. V neznámom prostredí vždy vedel ktorým smerom je náš cieľ.

     Možno sa vám zdá neuveriteľné, o čom tu píšem, ale naozaj to funguje. Kto neskúsi možno neuverí. Mám rád príslovia a toto sem pasuje: „trpezlivosť ruže prináša.“