Stalo sa vám, keď ste išli prvý raz prespať do hôr, tak to nebola žiadna sláva a neustále ste sa budili? Ráno unavení a dolámaní? Možno ste aj mali kvalitné lôžko, ale tie strašidelné zvuky. Naše ucho ich vníma naozaj veľa a aj tie mimo hranicu vedomého počutia. Sme ovplyvnení prostredím v ktorom žijeme. A na prvý raz sa v hore stretneme so zvukmi ktoré náš mozog nepozná. Snaží sa ich vyhodnotiť lenže niektoré sú podobné s tými z minulosti a spojené so strachom (napr. z filmov). Preto ich vyhodnotí ako nebezpečenstvo. Koniec koncov v civilizácií je úmyselne vytváraný strach rôznymi spôsobmi a teda nutne sa pripája k zvukom. Ľudia to majú proste v sebe.
Lesa sa nebojte, je naším prirodzeným prostredím. Vzišli sme z neho. Navyše nie je zviera na severnej pologuli, ktoré nám chce svojvoľne ublížiť a ani nie sme pre nich prirodzenou potravou. To je prvé poznanie, ktoré vám má pomôcť zbaviť sa strachu.
Druhé je, sadnite si, dívajte sa a počúvajte. Sledujte, čo sa deje okolo vás. Po chvíli zistíte, že tam nie sú len vtáky. Započujete „vysokú“ a malé hlodavce, padajúce lístie a konáriky. Neskôr aj lezúci hmyz. Začnete rozlišovať podľa zvuku, čo vám lieta okolo hlavy a rozpoznáte všetky zvuky, ktoré robí vietor. V noci je to rovnako. Jediný rozdiel je v tom, že nevidíte, čo ich vytvára a niektoré zase utíchli. Zvukov je teda menej, ale o to sú intenzívnejšie. Ak budete pozorovať dianie okolo seba a jednotlivé zvuky rozpoznáte, potom vás nebude v noci mozog rušiť. Nevyhodnotí ich ako nebezpečné a nevloží v spánku do vedomia. Jednoducho povedané zistíte, že všetko čo sa okolo vás deje (a nielen v lese), sa vás vôbec netýka. Možno len nejaký zvedavec, ktorý človeka nikdy nevidel, si vás príde na chvíľu obzrieť, ale potom aj tak odíde.
Tretie poznanie je to, že strach je zvláštna vec a má veľa podôb. Aj hnev je jeho forma a „otravného“ hmyzu, komárov či kliešťov alebo mlstného medveďa sa zbavíte veľmi ľahko. Naučte sa spoznať ako sa jednotlivé zvieratá správajú, prečo robia všetky tie veci a podľa toho sa zabezpečte proti neželaným stretom. Napríklad je dobre byť si istý, že vás neprepadne žiadny bacilonosič, lebo sa bojí lektvaru ktorým ste si ráno potreli pokožku. A pritom aj ešte pekne voniate od klinčekov. Skúste zistiť, kde a ako komáre žijú. Na slnečnej lúke ich budete ťažko hľadať, zato aj v noci vedia byť otravné. Zabezpečte jedlo, aby sa k nemu medveď nedostal a pod.
Posledné odporúčanie je pre vás to najľahšie. Keď pôjdete prespať prvý raz alebo po dlhšej dobe, choďte s niekým skúseným. Poradí vám vo veľa veciach, uľahčí pobyt a dá vám pocit pokoja už len svojou prítomnosťou. Možno to nebude na prvýkrát presne to, čo ste čakali. Ale určite viem, že opakovaným prespávaním sa upokojíte a potom si budete vychutnávať celý výlet aj spánok. Ráno sa zobudíte s krásou na duši.
Tak pekné sníčky.