Raz za čas si spravím radosť a kúpim si nejakú vec. Nôž, ktorý som doteraz používal najčastejšie, bol Mikov Fixir. Skvelý nôž a hlavne viacfunkčný. Má kopu nástrojov, čo z neho pre mňa robilo neoceniteľného pomocníka. Po ani neviem presne akej dobe, ale hádam 6 rokov, prišiel čas odložiť deduška do skrine a poobzerať sa po novom kúsku. A našiel som. Bolo ťažko vyberať, no vyhral prvý pohľad na pílku. Victorinox Camper……

     Takto začínal pôvodný článok, ešte pred hackerským útokom a vymazaním celej stránky. Čas medzi tým pokročil a raz, keď som tak brúsil po internete, zaujal ma iný nôž. Victorinox Forester. Navyše som natrafil na výrazne zlacnenú verziu s drevenými črienkami. Hneď ako mi došiel, začal som ho intenzívne používať (aj v kuchyni) a vzhľadom na rozdiel vo veľkosti s Camperom som si ho veľmi rýchlo obľúbil. V tomto novom článku teda porovnám M. Fixir práve s V. Foresterom, ktorý sa stal mojím novým lesným favoritom.

     Skôr ako začnem, rád by som povedal, že oba nože sú skvelé. O kvalite materiálov a samotného prevedenia písať nemusím. Jednoducho svetová špička. Predsa len sa líšia v pomerne podstatných veciach. Najprv, ale porovnám ich veľkosti.

     Mikov je kratší o pol centimetra. Má o 3 mm užšiu čepeľ. Rozdiel dĺžky ostria je takisto 0,5 cm. Rukoväte na šírku majú oba nože rovnaké, ale Forester ju má vyššiu, čím sa podstatne zlepšuje úchop. Okrem tohto teda nie je medzi nimi rozmerovo nejaký väčší rozdiel, ktorý by ste pri práci cítili. Oba nože majú poistky na čepeľ. Pri Mikove je to chrbtová poistka alebo, ak chcete, backlock a Viktorinox má Walkerovu poistku, teda linerlock. V tomto prípade záleží na vás, ktorá vám viac vyhovuje. Hlavné je, že tam tie poistky sú. Čepele sú už pomerne dlhé a nechceným „zalomením“ môže veľmi rýchlo dôjsť k zraneniu. Teraz sa pozrieme na rozdiely.

     Vec, čo mi viac vyhovuje u Fixiru, je otvárač na konzervy. Naučíte sa pracovať síce s obomi, no s tým českým sa dá urobiť toho viac, nielen rezať viečko na plechovke, napr. aj „predvŕtať“ otvor, urobiť malú jamku. Naproti tomu Victorinox má samostatný nástroj na vŕtanie otvorov a ten je skutočne vynikajúci. Oproti iným modelom v ňom nie je dierka, ale aj tak som nijako nepochopil jej skutočné využitie. Oni vám všetci vo videách ukazujú ako sa s ním dá šiť, no podľa mňa je to nepraktické a až prílišne prehnaná improvizácia. Budiš, možno to niekto už v praxi využil. Ja určite nie, ani vtedy keď sa mi roztrhol popruh na batohu. Takisto nemám prečo v lese zošívať kožu, a na roztrhnutý kus odevu je určite lepšia ihla. Tá sa dá v lese vyrobiť, rovnako ako aj niť. V každom prípade je to nástroj hlavne na vŕtanie a pracuje výborne.

     Vrátim sa k rukoväti. Napriek slabšej kompaktnosti pri Victorinoxe sa tento lepšie drží. Jednoducho je o milimetre vyššia a tvarovaná. Hladké drevené črienky mi viac vyhovujú. Navyše je na konci očko s krúžkom. Ja som si tam dal prívesok, ktorý som vyrobil z paracordu. Aby ste si nemysleli, nie je len na okrasu. Keď si ho priložím odspodu k nožu, tak ako na fotografii, získam pohodlnejší úchop. Jeho druhá celkom dôležitá funkcie je, že pomocou neho nôž vyberám z puzdra. Ide to nepomerne ľahšie a rýchlejšie. Navyše máte po ruke 50 cm paracordu, ktorý sa dá rozobrať a získate tak 7 x 50 cm tenkých, ale pevných šnúrok. Mikov nemá žiadne takéto očko, čo je škoda.

     Pri Fixire je to samozrejmosť, ale ani Forester nemá pinzetu a ani špáradlo. Neviem, prečo ich tam nedali, aj keď je tu priestor na vytvorenie otvorov pre každú z týchto vecí. Možno sa s tým, ak príde čas, pohrám. Pod vývrtkou na víno je otvor, ktorý prechádza do vnútra noža. Sem je možné jeden z týchto predmetov vložiť. Je tam dostatok priestoru a nijako nebudú zavadzať pri otváraní a zatváraní žiadneho z nástrojov. Len ho musíte zabezpečiť, aby celý neprepadol dnu, napr. šnúrkou, či uzlíkom.

     Pílky sú na oboch nožoch bez poistiek, ktoré by tam mohli byť. Výrobcovia počítajú s tým, že ich budete používať len na pílenie a nič iné. Keďže vytvárate tlak len zvrchu, dopredu a dozadu, tak ju naozaj netreba. Ale my sme zálesáci, nemáme radi samoúčelné veci a vieme ju využiť aj na niečo iné ako len pílenie. Zmienim sa ešte o tom, že pílka na Mikove je kratšia skoro o dva centimetre. Ľahšie sa otvára z Victorinoxu. Je zapustená v rukoväti a teda nemá bočný zárez na necht. Na konci má výčnelok, pomocou ktorého ju vyberáte. Skvelý nápad, Švajčiari sa zamerali na lepší úchop noža tým, že je viac schovaná.

     Okrem otvárača na vínové fľaše (Mikov ho nemá) majú oba nože ešte šróbovák. V lese má pre mňa veľmi obmedzené použitie, zato v civilizácii je na nezaplatenie. Použil som ho viackrát na rýchle opravy, kde bolo treba nejakú tú skrutku pritiahnuť, prípadne ním niečo menšie vypáčiť. Na Victorinoxe má pridanú poistku, takisto linerlock.

     Posledná vec, o ktorej sa zmienim, je čepeľ. Na čechovi je taký výstupok na začiatku. Všeobecne sa volá kicker. Tento je, ale malý a neochráni vám prst, ak vám ruka skĺzne dopredu. Slúži len na to, aby sa ostrie nedotýkalo o telo noža po jej uzavretí. Na švajčiarovi je systém vymyslený inak a keď sa pozriete na fotografiu, je rozdiel zjavný. Ak budete potrebovať presnejšiu prácu, môžem úspešne povedať, že je to s ním oveľa pohodlnejšie.

     V každom prípade, obidva nože sú skutočne vynikajúce. Mikov Fixir je desaťročia existencie klasika a Victorinox Forester sa snúbi s modernou ergonómiou. Oba sú zatvárateľné a niekomu možno nebudú vôbec vyhovovať, ale ja si ich neviem vynachváliť. Popravde, keď som Mikov dostal (bol to darček od Kamila a ja ešte raz ďakujem), tak som zľahka zostal v rozpakoch. Jednoducho som si nevedel predstaviť jeho využitie v lese vzhľadom na jeho veľkosť (skôr malosť). Dovtedy ma tento druh nožov nelákal a používal som tie s pevnou čepeľou. Postupom času som prišiel na to, ako veľmi som sa mýlil. Keď zistíte, že pílka nie je len na rezanie, ale môže sa použiť aj na množstvo iných vecí, s otváračom na konzervy môžete vŕtať diery, tak si takýto typ noža zamilujete. A to nie je ani zďaleka všetko, čo sa dá s oboma nožmi robiť. Navyše to, že sú zatváracie, ich zmenšuje a zmestia sa aj do vrecka. Prípadne sa dá nosiť pri chôdzi v ruke (samozrejme, vždy zatvorený). Myslím, že hríbari teraz so mnou súhlasia. Vymenovávať všetky ich možnosti by bolo ozaj na dlho. Možno v budúcnosti v nejakých ďalších článkoch. Rezultát je, že odporúčam ktorýkoľvek z nich.

     PS: Keď som to už načrtol, tak aspoň zopár fínt ako využiť pílku: stiahnutie šupín z ryby, zväčšenie diery v dreve, alebo na hodenie iskry firesteelom, či oškrabanie mrkvy. Opačná strana má dobre ostrú hranu. A tohto pána (video pod článkom) vrelo odporúčam, ukáže vám veľa ďalších možností.

     A ešte jedna zálesácka finta. Aj v lese niekedy potrebujete odmerať krátku vzdialenosť, ale nebudete tam predsa nosiť meter. Stačí, keď budete poznať dĺžku predmetu, ktorý máte stále pri sebe. Nožík? Victorinox Forester má zatvorený dĺžku 11,1 cm a s otvoreným nožom 19,6 cm.

Tento záver som musel doložiť neskôr po vyjdení článku, aby nedošlo k omylu. Porovnal som dva nože, ktoré používam. Preto by sa naozaj patrilo pridať ako sa s nimi pracuje. Napriek milión videí, kde je všetko možné čo nože dokážu, som dal malý sľub, že spracujem články kde si ukážeme ako s obomi pracovať, čo všetko sa dá s nimi v lese vyrobiť a ako nám dokážu pomôcť v rôznych situáciách. Len poprosím o trochu strpenia. Pre zaujímavosť, Mikov vyrába rovnaký nôž ako je V. Forester, má označenie Hiker 116-ND-6 AK/KP. Rozdiely medzi nimi sú min., zato v cene viditeľné. V tomto prípade je Hiker o trochu menší, ale viac ako dvakrát drahší. Skúsenosť s ním nemám, keďže som ho ešte v ruke nedržal.