Napadla mi raz taká chytrá veta: elektrické prístroje nefungujú bez elektriky. Neviem, či je to smiešne, ale opýtam sa inak. Ako chcete zmerať prejdenú vzdialenosť bez telefónu, GPS alebo krokomeru v hodinkách? Dokonca aj bez papierovej mapy to ide. Ako všetko, o čom píšem, aj toto je jednoduchá a nenáročná vec. Zrátajte si svoje kroky, vynásobte ich počet samotnou dĺžkou kroku a viete, akú vzdialenosť ste prešli.

     Aby bolo rátanie ľahké, na to slúži krokomer vyrobený z koráliek a špagátu. Vraj ho vymysleli vojaci z jednotiek Rangers a podľa toho má aj názov Rangers Beads. Princíp je jednoduchý, po každých sto dvojkrokoch posuniete jednu korálku nadol a začínate odznova. Keď sa všetky minú z vrchného stĺpca (tam kde ich je deväť), posuniete jednu zo spodného. Vtedy ste spravili 1000 dvojkrokov. A idete odznova. Končíte na 5000, teda 10000 krokov. Dvojkrok je, keď pravou aj ľavou nohou urobíte jeden krok. Takže rátate vždy na tú istú nohu.

     Dĺžku kroku určíte tak, že presnú vzdialenosť 100 metrov prejdite trikrát. Napočítajte kroky a spravte si priemer. No a tu by sme asi skončili. Takto to vyučujú vojaci. Ako ale odmerať presne 100 metrov? Z mojich skúseností vôbec nie je nutné použiť tak veľkú vzdialenosť. Postačuje oveľa kratšia. Nie každý má doma zvinovací meter, ale napr. zmerajte dĺžku obrubníku a vynásobte ich počtom. Ak máte možnosť zanechať stopy napríklad v prvom snehu, po daždi v mäkkej pôde, v piesku a pod., máte vyhraté. Možností je veľa.

 

     Dĺžka kroku sa mení podľa terénu. Do kopca a dolu kopcom bude kratšia ako na rovine. Preto musíte prispôsobiť aj samotné prepočítavanie. Ak chcete mať výslednú vzdialenosť čo najpresnejšiu, zapisujte si prejdenú vzdialenosť zakaždým, keď dôjde k takejto zmene. Napríklad začínate od nuly na rovine, pri 284-tom dvojkroku (DK) prejdete na prudký kopec. Následne pri 489-tom bude zase rovina a cieľ je v 941 dvojkroku. Viete, že na rovine máte dĺžku kroku 60 cm, teda dvojkrok je krát dva, 1,2 m. V kopci 40 cm, dvojkrok 0,8 m. Potom to bude vyzerať takto:

 

     Úplná presnosť tu síce nebude nikdy, ale je postačujúca. Predsa len každý krok nemôže byť rovnaký. Stačí, ak spomalíte tempo a už ho máte o pár centimetrov kratší. Po určitej dobe a riadnom tréningu sa dokážete naučiť pri rátaní zároveň aj sledovať okolie. Nie je to náročné a cvikom sa vždy zdokonaľujeme.

     Väčšinou, ale budete takýto prepočet musieť spraviť pred začiatkom túry. Vtedy rátate presne opačne. Na mape si určíte smer a vzdialenosť, ktorú chcete prejsť. Vypočítate, koľko a akých dlhých musíte spraviť dvojkrokov podľa jednotlivých úsekov (sledujte vrstevnice). Potom, keď sa v teréne zastavíte na danom čísle, mali by ste byť veľmi blízko určeného miesta. Toto sa dá využiť aj pri obchádzaní veľkej prekážky hlavne v noci, aby ste nestratili azimut.

 

 

     Myslím, že nie je nutné písať návod na výrobu. Trochu šikovnosti a o chvíľu ho máte hotový aj podľa fotografie. Možno len dodám, že ja som použil drevené guličky, ale je úplne jedno, aké si tam dáte. Lesklé, sklenené, farebné. Podľa chuti. Šnúrka (použil som paracord) má dĺžku cca 30 cm. Hotový krokomer 24 cm. Šnúrku zvoľte o milimeter hrubšiu ako je otvor v korálkach, aby zostali stále na svojich miestach, nepadali a necinkali o seba. A ako náhradu, pokiaľ ešte nemáte Rangers Bead, postačia na začiatok aj kamienky. Môžete si ich presúvať z jedného vrecka do druhého.

     Malá finta nakoniec, po každej stovke (100-tý dvojkrok) si nohu „vymením“ a počítam zase na tú druhú, aby som nezačal krívať.