Dnešná civilizácia bez elektriny neprežije. Ľudia už bez moderných hračiek nejdú ani len… veď viete. Ale ak ich nemáme pri sebe, tak kdekoľvek na svete budú vždy základom prežitia len naše znalosti. Tie sa nepokazia, nevybije sa v nich batéria a nikto vám ich nevezme. Na to, aby sme mali vedomosti, potrebujeme informácie. Tie sa dajú získať rôznym spôsobom. Ideálne je, ak vám ich podá priamo niekto druhý. Ak táto možnosť nie je, potom nastupujú pomôcky. Knihy, časopisy, videá a dnes hlavne internet. Človek tam nájde obrovské množstvo informácií. Mobilný telefón je veľký vynález. V jednej krabičke máte doslova všetko. Jeho použitie v lese ja osobne beriem len ako okrajovú záležitosť. Najčastejšie ho používam ako fotoaparát, alebo ak ma niečo zaujme a nepoznám to, tak si s ním pomôžem. V tomto článku vám predstavím niekoľko aplikácií, ktoré sem tam využijem a podľa mňa, aj keď nie sú úplne dokonalé (ani nemôžu byť), tak pomôžu. Poďme na to.

AR Alpine guide

 

     Ide o názvy kopcov. Apka stojí a padá na mape a GPS. Ovládanie je jednoduché a presné. Určíte si polohu, odporúčam cez ikonku vpravo dolu a nenechať to na aplikáciu, ktorá sa to snaží spraviť hneď po otvorení. Potom si nastavíte vzdialenosť (bežec vpravo) a bočnými pohybmi prstu doladíte polohu kopcov. Nad každým je jeho názov. Je to rýchlejšie, ako ich vyhľadať na papierovej mape.

 

PlantNet

 

     Počin francúzskych vysokoškolákov. Databáza rastlín z celého sveta a ich výskyt. Ak zbadáte bylinku alebo strom, ktorý nepoznáte, jednoducho spravíte fotku a zadáte, podľa ktorej časti ju bude aplikácia rozpoznávať. Podľa listov, kvetov, plodov, kôry alebo celkového vzhľadu a o pár sekúnd dostanete výsledok. Ak nemáte v danej chvíli signál, je tu možnosť dodatočne ich určiť z galérie. Niekedy vám dá na výber z viacerých druhov, ale poväčšine sa rovno trafí. Táto aplikácia rozpozná viac ako 27000 rastlín z celého sveta.

 

 

Na huby

     Ak ste zberači a všetky druhy nepoznáte, alebo máte pri niektorých pochybnosti, tak toto je pre vás ideálne. Vyfotíte a počkáte na Áleluja! Apka je postavená tak, že vám dáva na výber. Myslím, že dôvod prečo to autori spravili, je jasný. Následne odporúčam prečítať si o tej hube jej ďalšie znaky a spoľahlivo ju rozpoznať. V prípade, že ste si aj tak neistí stále platí, ak hubu nepoznám, tak ju nezbieram. Stránka má navyše platené rozšírenie, kde sa dostanete napríklad k rôznym receptom.

 

 

Mapy cz

 

     Prekreslené mapy so všetkým, čo k tomu treba. Určenie trasy, turistické chodníky a cyklochodníky, studničky, poloha, kompas atď. Proste papierová mapa s buzolou a pravítkom vo vrecku. Mne sa na nej páči, že tvorcovia ju neustále aktualizujú. To je jej obrovská výhoda voči iným podobným apkám.

 

Léčivé byliny

     Aj tu samotný názov hovorí za všetko. Herbár s popisom byliniek a ich využitie pre zdravie človeka. Ako bylinku pripraviť, čo z nej zbierať a kedy. Tiež je to česká záležitosť s neustálym dopĺňaním. Ak si zaplatíte plnú verziu, čo ozaj nie je veľa peňazí, dostanete prístup k celému obsahu. Verzia zadarmo aj tak obsahuje veľké množstvo byliniek.

     Toto je päť aplikácií, ktoré mám v mobile. Určite máte aj vy nejaké ďalšie. Sú to výborné pomôcky, ale zopakujem: držte sa svojich vedomostí a internet používajte len na získanie nových informácií. Mobil je fajn vec, no nenechajte sa ním ovládnuť. Dnes s ním ľudia (hlavne tí mladí) trávia obrovské množstvo času. Vždy je lepšie mať priame zážitky v prírode a tešiť sa z toho, čo vidíte a poznáte VY. Nie telefón. Používanie svojej hlavy a končatín nás posúva ďalej k pochopeniu toho, ako funguje svet a príroda. Pohybom sme zdravší a spokojnejší. Stroje toto za nás neurobia. Len my sami to vieme.