Stromy sa nachádzajú na Zemi približne 370 miliónov rokov. Ich rozmanitosť a výnimočnosť je skutočne neuveriteľná. Nemáme presný údaj o počte druhov. Biológovia prišli s odhadom 73.000 s tým, že niekoľko tisíc je doposiaľ neobjavených. Niektoré druhy bohužiaľ onedlho vyhynú, je ich na Zemi doslova len pár kusov. Ľudia nemajú problém zničiť bezohľadne čokoľvek. Ako hovorí názov, v rámci rastlinstva stromy držia niekoľko „naj“. V tomto článku si o nich povieme.

 

Najvyšší

     Nazýva sa Hyperion. Jeho výšku stále uvádzajú 116 metrov. Vzhľadom na to, že bol objavený v roku 2006, bude dnes pravdepodobne vyšší. Jeho vek je 600 rokov, čo na Sekvoju vždyzelenú nie je tak veľa. Strom sa teší dobrému zdraviu a pokiaľ ho biológovia ochránia pred turistami, bude tu ešte dlho. Nachádza sa v národnom parku Redwood v Kalifornii. Predtým ako táto oblasť nebola zákonom chránená, tu prekvital drevársky priemysel. Do dnešného dňa sa zachovali len 4 % z celkového počtu sekvojí v parku. Dožívajú sa bežne 700 rokov, ale sú zdokumentované aj 2000 ročné stromy. Zaujímavosťou je, že napriek ich výške korene siahajú do hĺbky len 2 m. Stabilitu riešia šírkou a tá môže byť až 30 m.

 

Najnižší

     Vedecké definície stromu sú rôzne. Vžité, často predsudkami prepletené názory je niekedy ťažké zmeniť. Podľa jednej z nich musí mať strom drevený kmeň o šírke najmenej 7 cm. A toto je dôvod prečo množstvo biológov Vŕbu trpasličiu považujú len za ker. Moderná veda už pracuje s genetikou a tá jednoznačne potvrdila, že sa jedná o rastlinu z rodu Salux, teda Vŕby. A tie sa radia medzi stromy. Nech je to tak alebo onak, pre mňa je to najmenší strom na svete. Dorastá najviac do výšky 6 cm. Vyskytuje sa v severných častiach Európy a Severnej Ameriky. Adaptoval sa na arktickú klímu a nemá problém dlhodobo vydržať -40 stupňové teploty. Spoločenstvo, ktoré zdieľa s ostatnými zvieratami a hmyzom nie je doposiaľ presne zdokumentované.

 

Najťažší

     Ak si myslíte, že je to jeden strom, tak veru nie. Tých stromov je 40000. Aj keď to nedáva zmysel je to tak. Oni totižto všetky stromy sú klony. Každý jeden z nich je úplne rovnaký. Nevyrástli zo semienok, ale všetky z jedného koreňového systému. Sú to topole osikové a tento les, skôr „stromový organizmus“ sa volá Pando. Nachádza sa v Utahu a leží na rozlohe 40 hektárov. Celková váha je odhadnutá na 6000 ton. Keďže ľudia sú bezohľadní aj Pando má existenčné problémy. Jedným z nich sú turisti, ktorí majú neutíchajúcu potrebu doniesť si domov suvenír. Druhým problémom je, že ľudia v tejto oblasti postrieľali všetkých vlkov, ktoré regulovali stav jeleňov. Tie sú premnožené aj vďaka umelému prikrmovaniu. Jelene obhrýzajú mladé stromčeky a samozrejme najchutnejšie sú mladé končeky konárikov. Po ich odstránení strom nemá šancu ďalej rásť a zahynie. V jeden časti síce les oplotili, ale nepostačuje to. Dúfajme, že aj tento organizmus nezanikne vďaka ľudskej hlúposti.

 

Najstarší

     Jeho meno je Old Tjikko a vek má neuveriteľných 9550 rokov. Je to smrek obyčajný a nachádza sa v Národnom parku Fulyfjallet vo Švédsku. Dokáže klonovať svoj kmeň a počas rôznych klimatických období dokonca meniť svoju výšku. Pred pár stovkami rokov vyrástol do dnešnej podoby. Predtým bol vo veľkosti kríku. Je veľmi pravdepodobné, že takýchto stromov bude na svete oveľa viac. Smrek dokáže jednu zaujímavosť. Ak sa konár dostane pod zem, vie sa zmeniť na koreň, čím si ich dokáže obnovovať. Toto je pravdepodobne dôvod prečo má Old Tijkko tak vysoký vek.

 

A jeden slovenský rekord

     Jabloň planá je strom z ktorého máme dnes všetky odrody jabĺk. V obci Pružina sa nachádza jedna, ktorej obvod kmeňa ju robí rekordmanom v Európe. 5,3 metra je skutočne pre tento strom obdivuhodný rozmer. Na porovnanie, druhá najhrubšia je v Anglicku s priemerom 3,55 metra. Podľa miestnych obyvateľov je zázrakom, že nebola spílená. Vek jej určili na 150 až 200 rokov a dodnes rodí jabĺčka.

 

Zdroj:

http://willows-of-northern-europe.org/Salix_herbacea.html

https://www.friendsofpando.org

https://www.nationalparksofsweden.se/choose-park—list/fulufjallet-national-park/experience/the-worlds-oldest-trees/

https://www.enviroportal.sk/clanok/serial-zabudnuta-jablon-plana-v-pruzine-nema-v-europe-obdobu